Než se dřevo dostane do výroby, musí samozřejmě vyschnout. Proto zůstává minimálně po dobu jednoho roku venku. Dřevo se k nám dostane již v přířezech. Kvůli správnému schnutí musíme jednotlivé přířezy narovnat tak, aby mohl vzduch ke každému kusu. Celá paleta se tedy
Po přirozeném sušení je třeba dřevo vysušit tak, aby všechny přířezy měly stejnou vlhkost. To se děje v sušárnách, kde probíhá automatický cyklus sušení a napařování
<
<
Příprava horní fólie: jeden ze způsobů dekorování horní fólie je sublimace.
Počítačem zpracovaná grafika se přenáší speciální tiskárnou na papír s gelovou vrstvou - je použit speciální inkoust. Z papíru se grafika přenáší působením tepla a tlaku na fólii.
Příprava horní fólie: druhý způsob dekorování je sítotisk.
Jedná se o potisk horní fólie přímým nanášením speciálních barev pro sítotisk. Tiskne se po jednotlivých barevných vrstvách na sítovacích poloautomatech.
Sítováním se vyplatí dělat až větší série, cca od 500 pá / výroba sít je drahá.
Jak sublimované tak sítované fólie se polévají bílou barvou. Jednak se tak získá v dekoru bílá barva, ketrá se netiskne a natištěné barvy se zvýrazní.
Pokud je v dekoru průhled na dřevo, dílce se nepolévají, ale bílá barva se musí sítovat a to jak na sítovanou, tak na sublimovanou fólii.
Po polití se dílce nechávají sušit v sušicím boxu a poté mohou jít na další zpracování.
Zde dochází k výrobě lyží s injektovaným jádrem. Konstrukce je v podstatě shodná s lyžemi s dřevěným jádrem, pouze dřevo je nahrazeno kompozitem.
Dvousložkový polyurethan se před vstříknutím do formy smíchá, ve formě poté díky reakci obou složek a teplotě dochází k expanzi ve formě a zhutnění.
Všechny díly se před naskládáním do formy musí musí promazat lepidlem. Po zaklížení v lisu je lyže připravena k dalšímu opracování.
Předposlední zastavení na cestě výrobou lyží je finální dokončení lyže a to ořezem a broušením.
Ořez lyží se provádí ručně na pásové pile, řeže se podél ocelové hrany, stroj je bohužel pomalejší a proto se tato operace provádí ručně.
I hrany u BC lyží se musí brousit.
Broušení pásem se nejdříve provádí nahrubo - zarovnají se nerovnosti.
Další broušení kamenem tzv.keramickým kotoučem se provádí 20-30x podle typu lyže a skluznice
Lyže, které projdou brusírnou, je potřeba upravit do finální podoby: stáhnout ochrannou vrchní fólii, zkontrolovat, spárovat, načíslovat, namontovat podložky, vázání, chrániče špice, zabalit do streč fólie, zabalit do krabic, vyexpedovat do skladu a nachystat na expedici.
Tímto dílem náš seriál „Jak se vyrábí lyže“ končí. Doufáme, že jsme vám výrobu dostatečně přiblížili.
Každá lyže projde během výroby mnoha rukama, a my Vám přejeme, aby tento lidský faktor vytvořil mezi Vámi a lyžemi ještě přátelštější vztah.
Všem lyžařům příjemnou sezónu a hodně sněhu.